22.10.2021
Поділитися: 0
 • Facebook
19346

Курси швидкочитання: ефективні методики та вправи

Сучасним дітям необхідно багато різних навичок, які допоможуть їм отримати гарну освіту і бути успішними протягом усього життя. Добре рахувати, грамотно писати й швидко читати – одні з першорядних умінь дитини. Батьки займаються самостійно з дитиною, шукають кваліфікованих педагогів для навчання, а також звертаються в освітні центри. Курси швидкочитання досить просто знайти, враховуючи популярність напряму.

В основному заняття будуються на таких методиках, як:

 • Монтесорі;
 • методика Зайцева;
 • методика Домана.

Однак важливо звернути увагу на те, що заняття за цими методиками спрямовані на удосконалення техніки читання. Навчання швидкісного читання можна почати з них, але для отримання саме високої швидкості будуть потрібні інші вправи та розвиток низки інтелектуальних здібностей. Для отримання відмінного результату необхідно також займатися поліпшенням пам’яті, уваги, мислення.

навіщо вчити дитину швидкочитанню

Навіщо вчитися швидкочитання дітям і дорослим

Свідомі батьки зазвичай знаходять підхід до своїх дітей, щоб пояснити їм важливість швидкого читання. Адже навчання вимагає зусиль, зосередженості й часу. З огляду на ці фактори, не можна просто змусити школяра займатися.

Головні переваги навички швидкого читання:

 • з’являється здатність прочитати й зрозуміти великий обсяг інформації за короткий час;
 • покращується техніка читання;
 • скорочується час на виконання домашнього завдання;
 • з’являється вміння виокремлювати з великого тексту головне і запам’ятовувати його;
 • поліпшується пам’ять і увага;
 • підвищується інтерес до навчання, адже не потрібно витрачати багато часу на читання підручників та дидактичного матеріалу;
 • підвищується успішність у школі;
 • залишається вільний від навчання час на хобі й відпочинок.

Навчитися швидко читати хочуть не тільки діти, а й дорослі. Якщо школярам потрібно пояснювати, як важливо відвідувати школу швидкочитання, дорослі самі розуміють усю важливість такої навички. Наприклад, висока швидкість читання допоможе тим людям, професія яких пов’язана з обробкою великої кількості інформації. Також корисно буде тим, хто отримує вищу освіту, адже в цей час потрібно дуже багато прочитувати за короткий проміжок часу.

Необхідно розуміти, що ефективність навчання залежить від регулярності занять і старанності учня. Тому не вийде просто привести дитину і змусити займатися. Вона має розуміти, для чого їй це потрібно. Зазвичай техніку швидкого читання добре опановують у віці 8-9 років.

як навчити дитину швидкочитання

Як правильно опанувати навичку швидкого читання

Читати швидко може кожна людина. Проте існує низка проблем, які перешкоджають цьому. Як навчитися не просто швидко читати текст, а й розуміти прочитане? Перш за все, потрібно позбутися від чинників, що заважають.

До них належать:

 • Маленька зорова пляма. Тобто людина бачить лише кілька букв або одне слово і не здатна побачити відразу кілька слів або речення.
 • Регресії. Деякі школярі роблять зворотний рух очей, перечитуючи заново те, що вже прочитали.
 • Внутрішнє промовляння. Часто під час читання відбувається промовляння тексту подумки. У багатьох також зустрічається паралельна проблема – людина не тільки промовляє подумки слова, а й артикулює: ворушить губами і язиком.

Ці три аспекти дуже сильно знижують швидкість читання. Розвинути швидкочитання як постійну навичку можна лише опрацювавши ці проблеми. У цьому допоможе систематична робота з таблицями й текстами.

Розширити маленьку зорову пляму і периферійний зір здатні клиноподібні таблиці. Вони складаються з трьох стовпців, два крайніх з яких поступово розширюються від центру. Спочатку дитина дивиться на цифри посередині й паралельно бачить цифри праворуч і ліворуч. Потім вона поступово переводить погляд униз. Це розширює її поле зору.

Щоб позбутися регресії, можна допомогти собі стеженням за рядком –  якщо вести пальцем по рядку, буде легше не повертатися назад. Також щільне стискання губ дозволить контролювати внутрішнє промовляння.

коли починати навчання швидкого читання

Коли можна починати навчання швидкісного читання

Перш ніж почати тренувати таку навичку, варто зрозуміти, чи дійсно учень готовий до навчання. Фахівці рекомендують виконувати вправи на швидкочитання не раніше 8-9 років. У цьому віці дитина вже вміє читати, швидкість читання становить приблизно 60-80 слів за хвилину. Також варто упевнитися, що школяр володіє швидкою технікою читання. Трапляється, що малюки ще тільки читають по складах, а батьки хочуть прискорити цей процес. Але в такому випадку дуже важливо, щоб дитина спочатку навчилася швидко читати й розуміти суть тексту. Тільки після проходження основних етапів навчання читання можна розпочинати покращувати цю навичку.

Такі показники вважаються стартовими. Водночас ваші син або дочка мають розуміти, що під час навчання від них вимагається старання, уважність і систематичне відвідування занять. Не можна змусити людину швидко читати, якщо вона цього не хоче. Готовність школяра, відповідний вік, стандартні навички читання – основні показники того, що можна вчитися швидкочитанню.

Ефективні методики та вправи

Сьогодні існує безліч методик для самостійного навчання, а також профільних курсів під керівництвом педагогів. Батьки можуть допомогти дитині поліпшити техніку читання і навчитися читати швидше.

Для цього можна виконувати такі вправи:

 • клиноподібні таблиці;
 • таблиці Шульте;
 • тренування уваги;
 • лабіринти;
 • тренування очей;
 • читання тексту, перевернутого догори ногами або під кутом 90 градусів.

Виконувати їх можна незліченну кількість разів, але систематично.

методика навчання дітей швидкочитання

Для тих, хто хоче бути впевненим у правильності й ефективності навчання, краще звернутися до навчальних центрів. Наприклад, академія розвитку інтелекту SMARTUM пропонує своїм учням методику швидкочитання Ліберика. Курс розрахований на дітей від 7 до 16 років. Головна його мета – навчити учнів читати в 5 разів швидше, а також розуміти суть прочитаного тексту.

Навчання проводиться за запатентованим підручниками і на зручній онлайн-платформі. Досвідчені педагоги допомагають учням досягти високих результатів. Групи учнів розподілені за віком, причому для кожної з них розроблені окремі тести і завдання. Після кожного уроку учні проходять перевірку на швидкість читання, що допомагає їм бачити результат своїх старань.

Закріпити пройдений матеріал можна, виконавши домашнє завдання онлайн. Воно не займе багато вільного часу, але допоможе підтримувати досягнення. Курс швидкочитання допомагає школярам навчитися дуже швидко читати, ефективно обробляти інформацію, добре розуміти прочитаний текст. Запишіться на курс Ліберика і почніть навчати дитину швидкого читання вже зараз.