13.08.2021
Поділитися: 0
  • Facebook
18100

Навчання читання дошкільників – з чого почати?

Освоєння грамоти – це складний процес, і для того, щоб він проходив ефективно, дитина сама повинна хотіти навчитися читати. Для цього потрібно вивчати та закріплювати вивчений матеріал послідовно та в ігровій формі. Таким чином процес навчання для дитини буде цікавим. Як правильно організувати навчання читання? 

основ навчання читання

Від простого до складного

Навчання грамоти вимагає часу, адже через вік діти не в змозі освоїти її за короткий проміжок часу. Це пов'язано з великим об'ємом матеріалу, без знання якого дитина навіть не зможе прочитати найпростіший текст. Потрібно довго тренуватися та поетапно переходити від простих тем до складних. Це потрібно для того, щоб дитина в майбутньому могла читати  слова та речення повністю. 

Знаючи скільки часу займає цей процес, батьки хочуть, щоб їхні діти навчилися читати ще до школи. Для цього необхідно послідовно вивчати та закріплювати знання дитини, прагнучи не тільки її навчити, а й зацікавити. 

Етапи навчання

Щоб процес навчання грамоти був легким та результативним, необхідно послідовно пройти та закріпити нижче перераховані етапи: 

  • намагаємося зацікавити. На цьому етапі важливо зацікавити дитину, паралельно розвиваючи її фонематичний слух та вводячи для неї поняття "звук".
  • вивчаємо алфавіт. Потрібно не тільки вивчити графічне зображення всіх літер алфавіту, а й навчитися порівнювати їх із відповідними їм звуками. Закріпивши ці знання, дошкільник зможе читати по буквах.
  • вводимо поняття "склад". Тепер потрібно пояснити принципи злиття літер у склади та навчити складовому читанню слів.

етапи навчання грамоти

  • переходимо до читання словами. Коли дитина впевнено читає складами, то можна переходити до читання словами. Починати необхідно з невеликих слів, які легко читаються, а після цього вже переходити до більш складних слів.
  • освоюємо читання фразами. Потрібно освоїти читання тексту фразами та цілими реченнями. Для цього всі попередні етапи повинні бути якісно закріплені.
  • розвиваємо навички. Коли учень вже знає основи, потрібно продовжувати займатися – підвищувати швидкість роботи з текстом, якість його розуміння та запам'ятовування. 

Ігрове навчання

Щоб заняття давали результат, матеріал потрібно подавати не тільки послідовно, а й доступно для дитини. У дошкільному віці діти пізнають світ через гру, тому саме цей принцип потрібно вкласти в основу програми. Якщо навчання читання дошкільників відбувається в ігровій формі, то це набагато краще привертає їхню увагу, ніж звичайні нудні уроки. Завдяки цьому учні менше відволікаються, оскільки їм цікаво займатися. Це безпосередньо відображається на якості освітнього процесу, адже чим більше дошкільник у нього залучений, тим швидше і краще він засвоює матеріал.

Залежно від етапу можна використовувати ігри, які спрямовані на розвиток усного мовлення, на злиття звуків у склади, на збагачення словникового запасу та на збільшення швидкості сприйняття тексту.

методика навчання читання

Методика навчання читання «Читарика» та «Букварика»

Важливо, щоб програма містила ігрові вправи, послідовно та цікаво був викладений матеріал, відповідала шкільному курсу, враховувала вікові особливості учнів – тільки тоді вона підійде дошкільникам. Всім вище перерахованим критеріям відповідає методика навчання читання від академії розвитку інтелекту SMARTUM. Вона складається з двох блоків:

  • «Букварика» – спрямована на вивчення алфавіту (графічне зображення та вимову букв), поділ слова на звуки та дозволяє навчитися читати слова по буквах. 
  • «Читарика» – формує навичку плавного складового читання з поступовим переходом до читання цілими словами. Після чого формується звичка усвідомленого читання речень, а також швидке читання невеликих текстів з повним розумінням змісту прочитаного.

Залежно від навичок учня, розпочати навчання можна з будь-якого етапу. Курс підходить для дошкільників від 5 років, а також для учнів початкової школи, яким необхідно покращити свої знання, а легкий та доступний ігровий формат чудово підходить для цього. Запишіться на курси читання в академії розвитку інтелекту SMARTUM та почніть покращувати навички дитини вже зараз.