28.02.2020
Поділитися: 3
 • Facebook
46494

Як навчити дошкільника правильно писати букви і цифри: поради та хитрощі навчання

Практично всіх батьків, діти яких готуються йти до школи, цілком закономірно цікавить питання, як навчити дитину писати. З розвитком сучасних технологій, ця тема все частіше викликає жваві дискусії в суспільстві. Деякі представники вважають, що за допомогою гаджетів писати набагато швидше і зручніше, і тому навички письма «від руки» поступово відходять у минуле.

 Їх противники стверджують, що вміння писати розвиває моторику рук, грамотність, виробляє практику вибудовування послідовності дій. Як би там не було, але поки в нинішніх школах уроки правопису і каліграфії ще ніхто не відміняв, і тому дана тема досить актуальна. З чого починати навчання, який віковий період дитини найкраще підходить для цього, і як правильно організувати процес - про це та багато іншого і піде сьогодні мова в нашій статті.

Розбираємося, коли починати вчити дитину писати

Більшість батьків впевнені, що домашня підготовка дошкільника дає йому можливість в подальшому не відставати від своїх однолітків на уроках в школі. Насправді, це помилкова думка - фахівці категорично не рекомендують робити цього в силу деяких обставин. Раннє формування каліграфічних навичок - це далеко не завжди корисна робота, а дуже часто навіть і приносить шкоду. Як правило, педагоги і дитячі психологи аргументують свої твердження наступним чином:

 • діти 5 - 6 років ще не готові фізіологічно до письмового написання букв, внаслідок недостатнього розвитку сегментів фаланг і суглобів;
 • діти, які не досягли 7-річного віку, слабо орієнтуються в форматах сторінок зошиту і великого альбому, плутаються в позначенні лівої і правої сторони, через що вони не розуміють принципів письма;
 • кожна буква передбачає своє, певне правило її виведення, і про це не знаює багато батьків, а тому в майбутньому вчителю доведеться переучувати маленького школяра.

вчимо дитину писати букви і цифри

У зв'язку з вищесказаним, варто відзначити, що поспішати в цій ситуації не варто. Найбільш сприятливим періодом для початку занять фахівці вважають 7-річний вік дошкільника. Тому ми вчимо дитину писати букви і цифри не тільки красиво і правильно, але і в найбільш оптимальний для даної ситуації час.

Підготовка руки дитини до навчання

Підготовці руки до процесу письма сприяють різні заняття для розвитку дрібної моторики рук.  

Що стосується самого процесу, то тут можна використовувати такі прийоми:

Ігри з камінням

Маленькі діти дуже люблять підбирати і складати в кишені різні за розміром камінчики. Зверніть увагу своєї дитини на властивості каменів - їх форму, колір, величину. Попросіть відповісти, які з цих предметів легше чи важче, на що вони схожі. Запропонуйте «намалювати» за допомогою дрібних камінчиків сонечко або метелика на асфальті.

Ігри з деревами.

Пропонуйте малюкові періодично гладити кору дерев. Поступово він почне розрізняти, що кора дуба - зморшкувата і шорстка, берези - місцями гладка, а місцями шорстка. Також він зрозуміє, що молоді дерева можна охопити двома руками, а старі - ні. Все це дає можливість розвивати просторові поняття.

Книжки-розмальовки.

Це один з найбільш ефективних способів підготовки руки малюка до письма. Крім того, що це заняття тренує м'язи, воно також дозволяє відкоригувати силу натиску олівця на поверхню паперу.

як навчити написати цифри

Ігри з піском

Малювати на поверхні піску корисно не тільки для розвитку моторики пальців, але і загального розвитку - інтелектуального і психічного.

Копіювання

Запропонуйте дитині «перенести» вподобане зображення на прозорий папір, поклавши його зверху сторінки. Такі дії є відмінним тренуванням, яке випереджає написання прописних літер.

Крім того, стимулюйте дитину до промальовування різних фігурок в певній послідовності. Наприклад, нехай вона намалює спочатку по контуру зображені квадратики або кружечки. Потім спробує малювати паралельно обома руками, наводячи вертикальні, горизонтальні і косі лінії. Добре зарекомендувала себе в даному випадку робота з трафаретами.

Грайте з дитиною в різні ігри, ліпіть з пластиліну, нанизуйте намистини на ниточку, рвіть і ріжте папір, роблячи з неї аплікації. Хороші результати дає складання орігамі.

навчити дитину писати букви

Все це дає можливість добре підготувати м'язи рук до майбутніх навантажень. Крім того, непоганий ефект дає малювання олівцями, крейдою, штрихування контурних малюнків, створення на папері візерунків зі спіралями, хвилястими лініями й іншими елементами. Такі дії розвивають здатність дитини краще освоїти прописи.

Організовуємо процес навчання письма

Письмо - це дуже тонкий процес, який вимагає правильної посадки, фіксації руки, певної послідовності дій і коректного підходу з боку дорослих. Щоб малюк спочатку починав писати правильно, слід виробити основні правила постановки його руки. Це досить важливий етап, ігнорувати який ні в якому разі неприпустимо.

Тут потрібно пам'ятати найголовніше - ваша мета зараз не вчити дошкільника писати, а тільки підготувати його до цього процесу. Робиться це обов'язково в ігровому форматі та у ненав'язливій атмосфері, інакше ви ризикуєте повністю відбити бажання у дитини до подальшого навчання. Починати підготовку можна вже з 3-річного віку.

 • Правильна постава.

Обладнайте зручне місце для навчання з урахуванням санітарно-гігієнічних норм. Покажіть дошкільнику, як потрібно тримати спину, і під яким кутом повинен лежати зошит на столі.

 • Давайте дитині працювати спочатку з олівцем, і лише потім - з ручкою.

навчити дітей писати цифри

Якщо дошкільник сам виявляє бажання вчитися писати літери - запропонуйте йому на початковому етапі олівець. Це допоможе уникнути стресу в разі, якщо будуть виникати помилки в написанні (а вони неодмінно будуть). Написане олівцем набагато легше виправити.

 • Не потрібно займатися довше 5 хвилин за один раз.

Як показує практика, на початковому етапі навчання: чим менше школяр пише, тим краще у нього виходить. Тому переривається після написання 1 - 2 рядків - такий формат є найоптимальнішим для турботливих батьків.

 • Не починайте відразу з букв і цифр – останні залиште на потім.

як навчити дитину писати

Спочатку запропонуйте дитині малювати палички і гачки, поступово переходячи до овальних зображень. Акцентуйте її увагу на тому, що всі елементи повинні вимальовуватися строго по середині клітинок.

Вчимо писати букви

Основу оволодіння навичками писемності складають рухові функції. Крім того, починати навчання треба не на порожньому місці. Сам малюк повинен мати щире бажання навчатися - тільки тоді можна отримати ефективний результат. Перш, ніж пояснювати дитині, як правильно писати букви, треба, щоб вона познайомився з їх друкованою версією в букварі. Іншими словами, юний учень повинен пам'ятати алфавіт.

Самі уроки найдоцільніше організувати в форматі цікавої і захоплюючої гри. Порадьте дитині зіставити написане на сторінці з відомими йому живими і неживими предметами. Наприклад, «М» схожа на ворота або гойдалку, «Я» - на людину, яка топає ніжкою, «Г» - на гачок. Використовуючи такий прийом, ви стимулюєте дитину до швидкого запам'ятовування потрібної інформації.

як навчити дитину писати

Під час навчання бажано промовляти спільні дії: «Давай разом напишемо букву. Це буква С. Проведемо кругленьку лінію з верхньої частини вниз, плавно, не поєднуючи, і не перериваючи її ». Спочатку можна запропонувати дитині «промальовувати» букву рукою в повітрі. Допоможіть дитині, взявши її за кисть і ведучи рукою в потрібному напрямку. Потім нехай вона самостійно повторить цей рух, після чого спробує зобразити букву на папері.

Як правильно обрати прописи для букв

Гарними помічниками для батьків і вірними супутниками дошкільника стануть спеціальні зошити, де графічно зображені прописні літери. Магазини просто завалені такою друкованою продукцією від різних видавництв. Які з них вважаються найкращими, і на що в даній ситуації потрібно звернути увагу при виборі?

як навчити дитину писати

 1. Значок букви повинен повторюватися в кожному рядку не менше 2 - 3 разів. Діти під час письма зазвичай орієнтуються на попередню букву. Тому, якщо дитина припуститься помилки, то згодом вона буде її повторювати до закінчення рядка.
 2. Прописи повинні починатися не з букви, а з повторення її елементів за принципом «від простого до складного».
 3. Потрібно обирати прописи, де спочатку є друковані літери, а потім прописні.
 4. Звертайте увагу на віковий ценз - багато виробників дають рекомендації з цього приводу. Для найменших дітей найбільш зручними стануть зошити з великою кількістю малюнків. Старші діти із задоволенням розфарбовують зображення і вчать віршики, надруковані на сторінці.

як навчити дитину писати

Вчимо писати цифри

Крім правильного освоєння букв, не менш значущим питанням є також і те, що стосується проблеми, як навчити писати цифри. Тут дуже важливо початкове вміння дошкільника оперувати числами до 10. У процесі навчання слід звертати увагу на такі акценти:

 • правильне вирівнювання рядків у зошиті - дитина вчиться визначати межі написання;
 • позначення контурів клітинки - учень без особливих труднощів визначає центрування, куточки, сторони, серединку;
 • вміння подумки поділяти квадратик на 4 рівні частини;
 • навички писання під нахилом.

Попрактикувавшись у цьому напрямку, ви можете приступати до навчання написання цифр. Принцип ваших дій при цьому майже ідентичні тим, які ви виконуєте при писанні букв.

як навчити дитину писати

Обираємо прописи з цифрами

Навчити дітей писати цифри в доступній формі вам допоможуть спеціальні прописи. За своєю будовою вони схожі з літерними прописами, і дотримуються тих же принципів навчання. Обираючи такі зошити для дітей, слід орієнтуватися на наступне:

 • спочатку в них повинні йти символи, виділені чорним жирним шрифтом, які добре видно;
 • потім там мають бути символи у вигляді пунктирних ліній або надруковані блідою фарбою - їх дитина буде обводити ручкою;
 • завершальний елемент - порожнє місце, призначене для самостійного написання дитиною цифр.

Варто відзначити, що, як і в випадку з буквенним зошитом, варіант з повторенням символу в рядку є найбільш ідеальним. Діти набагато краще «схоплюють» такі зразки візуально.

як навчити дитину писати

Не кожній дитині письмо дається легко. Для того щоб навчити її цій справі, варто приділити багато уваги і намагатися зацікавити малюка. Неодмінно хваліть дитину навіть за найменше досягнення. А елемент гри, який ви будете використовувати, дозволить не тільки залучити дитину до світу писемності, а й дасть можливість зміцнити взаєморозуміння і дружбу з нею. І нехай ваш малюк зрозуміє, що вдосконалення навичок і особистих здібностей - це корисна робота за будь-яких обставин.