31.01.2020
Поділитися: 3
 • Facebook
8466

Особливості виховання і розвитку двійнят

Найчастіше звістка про те, що майбутніх батьків очікує народження двійні, приводить їх в стан сум'яття. Адже на них звалюється подвійне навантаження: годувати, купати, одягати малюків, і багато іншого. Ще до недавнього часу виховання близнюків здійснювалося за одним методом, який не передбачав розвиток індивідуальної особистості.

виховання близнюків

Для них купувався однаковий одяг, іграшки, дівчаткам робили однакові зачіски, і віддавали дітей навчатися в однакові позашкільні секції. Такий підхід до виховання практично завжди мав негативні наслідки. Як правило, одна дитина завжди знаходилася в тіні іншої, а друга постійно домінувала. На щастя, на сучасному етапі від таких методів давно відмовилися і стали підходити до виховного процесу з урахуванням особистих якостей кожної дитини окремо.

Особливості взаємини двійнят

Мало хто знає про те, що існує спеціальна наука - гемеллологія, яка вивчає манеру поведінки і взаємини між дітьми, народженими в парі. Кожен факт народження близнюків надзвичайно цікавий генетикам, і тому вони намагаються якомога більше вивчати цей природний феномен, дозволяючи позначити для батьків найважливіші особливості виховання.

Такі дітки дуже багато проводять часу разом, і це не може не позначитися на їх взаємовідносинах. Вважається, що неформальним лідером у них є той, хто народився раніше. Насправді це помилкова думка - «головним» серед них виявляється той, хто проявляє більше ентузіазму. Разом з тим, всередині їх маленького «колективу» зазвичай розвиваються дружні і теплі відносини, які цілком влаштовують їх самих, і їх батьків.

особливості виховання

Але ніщо людське для них не є чужим, і тому між близнюками так само можуть виникати конфлікти і сварки. Найголовніше, що потрібно в таких ситуаціях від дорослих - це своєчасно розгледіти і правильно «розрулити» такі конфлікти.

Трохи пізніше, стаючи підлітками, у деяких двійнят починаються протиставлення один одному. У більш зрілому віці багато з них знову відроджують колишню дружбу, але є і такі, життєві дороги яких розходяться в протилежних напрямках.

Психологічний і фізичний розвиток близнюків

Близнята досить часто з'являються на світ набагато раніше запланованого терміну. Це пов'язано з тим, що їх вага в парі набагато більше, якщо порівнювати зі звичайною дитиною, і тому матка не витримує напруги. Часом при зовнішній схожості діти разюче відрізняються в плані ваги і розміру при народженні. Маленькі дітки слабші, і вони можуть навіть загинути на останньому етапі вагітності, під час пологів, або на першому році життя. Тому з перших днів їм приділяється більше уваги і тепла.

Нерідко також спостерігається нестача фізичного розвитку близнюків, особливо в перші місяці після народження. Вони пізніше починають сидіти, повзати, ходити. Деякі малюки довго не виявляють бажання розмовляти, у них пізніше ріжуться зубки. Втім, через деякий час ці проблеми зникають і, навіть якщо двійнята трохи не дотягують в фізичному розвитку, всі показники демонструють нормальний рівень. Перед початком навчання в школі всі недоліки згладжуються, і різниця стає зовсім непомітною. Відмінності в шкільної успішності також невеликі.

як правильно виховувати двійнят

Нервово-психічний розвиток близнюків - дівчаток двійнят або хлопчиків має свої особливості саме через те, що їх двоє. Іноді дітки-близнюки показують тенденцію в відставанні в загальному розвитку від своїх «звичайних» однолітків. Це трапляється тоді, коли їхні батьки занадто рано починають сприймати своїх дітей як здатних повноцінно спілкуватися між собою, залишаючи малюків самих по собі.

При цьому, потрібно пам'ятати, що тільки взаємодія з дорослою людиною може дати дитині гідний рівень розвитку. Спілкуючись же тільки між собою, близнючки починають говорити на своїй, зрозумілій тільки для них мові. Дуже часто таку мову не розуміють самі батьки. І якщо не вжити вчасно заходів, то в подальшому діти будуть більше зближуватися між собою, одночасно відгороджуючись від своїх однолітків.

Ще однією небезпекою може бути також і те, що деякі риси особистості, розвинені у однієї дитини, не будуть розвиватися в достатній мірі в іншої. При цьому, самі діти не відчувають своїх недоліків. Підкреслюючи схожість таких пар, оточуючі тим самим формують у них ще більшу психологічну ідентичність.

Розвиток індивідуальності у близнюків

Стратегія виховання індивідуальності - один з важливих акцентів, який стосується розвитку близнюків і особливостей їх виховання. У цьому плані для батьків дуже важливо виробити певну своєрідну схему дій. Бажано також підключати до цього процесу родичів, вихователів вчителів - всіх, хто контактує з вашими дітьми. В іншому випадку всі старання дорослих будуть приречені на провал.

Правильний розвиток індивідуальності у близнюків передбачає наступне:

 • обирайте для малюків неспівзвучним імена - нехай кожен з них отримає можливість пишатися своїм особливим ім'ям;
 • попросіть вчителів не звертатися до дітей на прізвище у множині - спілкування має бути тільки індивідуальним;
  виховання близнюків
 • забезпечте кожному малюку особисту «власність»: нехай це буде своя, особлива коробочка, ящик для іграшок, свій шампунь, рушник в шафі - так діти навчаються питати дозволу і цінувати чужі речі;
 • організуйте кожному з близнюків особистий простір - ліжко, стілець, поличка для книг в кімнаті;
 • не купуйте дітям однакових речей - в магазині обов'язково цікавтеся думкою кожного;
 • не карайте за проступок обох, а тільки винного;
  як правильно виховувати двійнят
 • домашні обов'язки повинні бити не тільки загальні, а й індивідуальні - наприклад, один поливає квіти, інший годує хом'ячка;
 • намагайтеся, щоб діти спілкувалися не лише між собою, а й з членами сім'ї, з друзями і знайомими;
 • дайте їм можливість приймати рішення самостійно, не пригнічуючи, а й не піддаючись їх необґрунтованим бажанням.

Поширені особливості виховання двійні

Як правильно виховувати двійнят? Завдання батьків - допомогти обом дітям правильно і вчасно розвиватися, враховуючи індивідуальні особливості кожного. Також потрібно врахувати, що, незважаючи на дружбу і постійне перебування поруч один з одним, такі діти також можуть змагатися. Боротьба, як правило, найчастіше виникає через потребу в любові батьків. Щоб уникнути конфліктів і ексцесів з цього приводу, батькам найкраще діяти наступним чином:

 • обійнявши одного, не забувайте і про іншого;
 • привчайте малят не скупитися, а допомагати один одному;
 • вчить їх вдумливості, розважливості, терпінню.

розвиток близнюків і особливості їх виховання

Любов, терпіння, ласка і справедливе ставлення до кожного повинні стати вашими дороговказами, і незабаром діти зрозуміють, що батьківської любові вистачить на всіх.

Різностатеві близнюки

На особливу увагу заслуговує питання виховання близнят різних статей. В цьому випадку дуже важливо домогтися того, щоб двійнята-малюки знаходилися в умовах, що сприяють їх правильному фізичному і психологічному розвитку. Головне при цьому - правильно підбирати манеру спілкування, а також ігри та іграшки.

З психологічної точки зору, слід врахувати той факт, що зазвичай в таких парах головною себе вважає дівчинка. Це обумовлено тим, що за своїми особливостями дівчатка розвиваються набагато швидше хлопчиків. У такій ситуації потрібно допомогти малюкові відчути свою незалежність від сестри і розвивати самостійність.

розвиток близнюків і особливості їх виховання

Бувають випадки і з точністю навпаки - це трапляється, коли хлопчик за своїм розвитком випереджає сестричку. І той, і інший випадок вимагає корекції з боку дорослих. Якщо виникає значне лідерство однієї дитини, то тоді двійнят найкраще розділити. Наприклад, діток можна розподілити по різних групах дитсадка, а потім - в різні класні колективи, гуртки, секції та інше. Хлопчика відведіть в спортивну секцію, призначену тільки для хлопчиків. Зробіть так, щоб у дитини були свої «окремі» друзі.

Дуже добре, якщо вона стане успішною в якийсь діяльності, де інша дитина б не перевищувала її. Велику роль в такій ситуації відіграє батько. Якщо з якоїсь причини тато відсутній, його може замінити дідусь, дядько або близький родич, який міг би опікуватися дитиною.

З іншого боку, якщо дівчинці завжди не вистачає брата - то в цьому випадку потрібно теж розвивати її самодостатність.